Muhabbet kuşu hakkında her şey

Muhabbet kuşu özellikleri bakımı beslenmesi ve üretimi hakkında her şey

Evlerde en çok beslenilen kuş türlerinden biri muhabbet kuşu , evlerin neşesi ve bizim dostlarımız olan en küçük papağan türüdür.Dikkat çekmeyi bilen bu kuş türü ,ara sıra bizi güldüren ve sürekli ilgi ister.Bazen muhabbet kuşu hiç yerinde durmadığını akşama kadar durmadan öttüğüne şahit oluruz.Bu hareketli , sevimli kuş türü aynı zamanda çok hassastırlar , muhabbet kuşlarıyla beraber yaşamak istiyorsak onlarında sağlığını ve mutluluğunu sağlamak zorundayız.Öncelikle kuşumuzun türünü iyi bilip,beslenmesi , bakımı ve hassas olduğu noktalar için bilgi sahibi olmamız gerekir.Bu yazımızda muhabbet kuşu yeni beslemeye başlayan hobicileri bilgilendireceğiz.Bu sevimli hareketli canlıyla uzun süreli ve mutlu zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

indir (6).jpg

Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir ;

-Muhabbet kuşu 30 ile 40 gram ağırlığında en küçük papağan türüdür.Genelde bu ağırlığın üzerindeki kuşlar sağlıksız ve yağlanmıştır.
-Günümüzde bir çok mutasyona bağlı renk çeşitleri olsa da temel renkler mavi ve yeşildir.Doğasında ise sadece yeşil türleri mevcuttur.
-Diğer papağanlar ile yarışacak kadar konuşabilme ve kelime kavrama yeteneği bulunmaktadır.Hatta 350 kelime kadar konuşabilen kuşlar görülmüştür.
-Muhabbet kuşu Ömürleri doğasında 8-12 yıl arasında iken kafeste yaşayan bir muhabbet kuşu iyi bakımla 6-8 yıl arası yaşayabilir.
-Doğasında muhabbet kuşu yuvandan çıktıktan sonra 60 günde cinsel olgunluğa gelirken kafes ortamında 6 ay sürmektedir.Tavsiyemiz ise 9 aydan aşağı eşleşmemesidir.
– Eğer muhabbet kuşunuz ile çok zaman geçirip çok ilgilenemeyecekseniz tek olarak değil çift olarak bakmanız tavsiye edilir.
-Muhabbet kuşu boy uzunluğu 18 cm varabilir(yerli kuşlar).

Muhabbet kuşu evcilleşme tarihçesi;

Doğacı John Gould ve kayınbiraderi Charles Coxen, 1838’lerde Budgies’i Avrupa’ya getirdi. Avrupalılar, kolayca yetiştirilen muhabbet kuşlarından büyülenerek onları zengin evlerde temel bir evcil hayvan haline getirdi. Muhabbet kuşu, 1850 yılında Belçika’daki Antwerp Hayvanat Bahçesi’nde sergilendi ve sadece zenginlerle değil, popülerlik kazanmaya başladı. Avustralya, 1894’te Muhabbet Kuşları ihracatını yasakladı ve Avrupalılar, hobiye devam etmek için mevcut stoklarını üretmek zorunda kaldılar. Muhabbet kuşu 1920’lerin sonunda Amerika’ya ulaştı, ancak 1950’lere kadar gerçek bir popülerlik yaşamadı. Bugün,dünyanın en popüler kuş türüdür.

Muhabbet kuşu anavatanı , doğası

Muhabbet kuşu Avustralya’ya özgüdür, burada büyük, dalgalı sürülerde otlaklara hâkimdir. Vahşi muhabbet kuşu bugün evcil hayvan

map-budgie-cockatiel.jpg

dükkanlarında gördüğümüz kuşlara benzer, ancak daha küçük ve sadece aday renkte, yeşil olarak bulunur.

Göçebe vahşi muhabbet kuşu, her zaman su arayışında olan, muhabbet kuşlarının sınırlı olduğu, muhabbet kuşlarının doğal aralığının çoğunu oluşturan yaşam alanı olan büyük sürülerde bulunur. Yağmurlu mevsimde su ve yiyeceklerin bol olduğu yerlerde ürerler ve oyulmuş ağaçlara veya ağaç uzuvlarına yuva yaparlar. Çiftçiler için sinir bozucu olabilirler ve özellikle tahıl bitkileri için tehlikelidirler.

Muhabbet kuşu bakımı;

Muhabbet kuşu 7 ila 15 yıl arasında yaşayabilir, ancak kötü muamele, kazalar veya uygun kuş bakımı hakkında bilgi eksikliği nedeniyle ortalama yedi’den azdır. Görünüşe göre bu küçük kuş genellikle “atmak” için bir evcil hayvan olarak görülüyor çünkü ucuz. Muhabbet kuşu ayrıca hepsi veterinerlik bakımı gerektiren obezite, yağlı tümörler ve karaciğer, ayak bozuklukları, pullu yüz ve bağırsak parazitlerine eğilimlidir.

-Muhabbet kuşu bakımında günlük sularını içeme suyuyla tazelemelisiniz.Yemleri günlük kontrol edilmeli , kabuklarından temizlenmelidir.
-Kafes altlığı günlük temizlenmeli ve hafif deterjanlı suyla silinip iyice durulanmalıdır.Sulukların ve yemliklerin haftalık temizliği yapılmalıdır.
-Yaz mevsimi ve kış mevsimini geçişte bit ilaçları ile parazit temizliği yapılmalıdır.
-Tüy dönemleri iyi takip edilip bu dönemlerde vitamin verilip , dikkat edilmelidir.
-Önemli durumlarda veterinerlerle iletişime geçirmelidir.

Muhabbet kuşu kafes seçimi ;

images (3).jpg

Muhabbet kuşu kafes seçimi önemli bir durumdur. Geniş alana ihtiyaç duyan ve çoğunlukla yatay olarak uçan bir hayvandır. Bu nedenle, kafesin ideal büyüklüğü, genişliği yaklaşık olarak 40 cm, uzunluğu ise en az 70 cm olacak şekilde olmalıdır. Bu, kafesin içinde hareket etmesini ve oyun oynamasını kolaylaştırır bu da hayvanı mutlu eder.
Ayrıca dikdörtgen şeklinde bir kafes seçmelisiniz. Çünkü, muhabbet kuşları korktukları zamanlarda kafesin köşelerine saklanmak isteyen kuşlardır. Yuvarlak kafes satın alırsanız, böyle bir şansları olmaz.

Muhabbet kuşu genelikle yaşımını kafes içinde geçireceğinden kafes düzeni önemlidir.

• Kafeste en fazla 2 tünek takılmalı tüneklerin arası açık olmalı ki kuş kanat çırpması için alan olsun.
• Suluk bölümü tüneklerin girdiği ağza yakın olmalı, kolaylıkla ulaşabilmeli.
• 2 yemlik, 2 yemlik takılma haznelerine takılmalı isteğe göre kafeste Giyotin(akıllı yemlik) kapısı varsa akıllı yemlik takılabilir veya kafes içi takılabilir .(Alanda daralma olacak ise önerilmez)
•Kalamar Kemiği Tünek Ağızlarına Yakın durmalı.
•Grit veya Anasonlu kuş kumları için küçük yarışma veya ilaç sulukları kullanılabilir, tünek ağızlarına yakın olmalıdır.
• Kafes dışına tül takılacak ise dikkat edilmeli, Tırnaklara takılabilecek tüller tercih edilmemeli.
•İsteğe bağlı oyuncak, salıncak gibi aksesuarlar takılacak ise daralma yapmadan uygun yerlere takılabilir.
•Tek ve Çift besleyenler için bu adımlar uygundur. Üretim amaçlı düzen yapacak kişiler bazı adımları eleyebilir. (Aksesuar gibi)

Muhabbet kuşunda banyo yaptırma ;

Muhabbet kuşu banyo verirken gerekirse bayoluğun içine az bir ılık su ile doldurup kafeste bekletebilirsiniz en sonunda alışacak ve girecektir ( Bu durum 1. Haftada Olabilir 3. hafta olarak da değişiklik gösterebilir)

Muhabbet kuşu banyo suyu nasıl olmalı ;

Su soğuk olmamalı ılık olmalıdır. Parazitlerden Korunmak ve Tüyün parlaklığını artırabilmek için Göz Taşı veya Elma Sirkesi İlave Edilebilir(Göz Taşı Suya mavi rengini vermeden çok az miktar katılmalıdır. Elma sirkesi ise aşağıdaki görselde ki banyoluk için 1 çay kasığı yeterli olur.Tüyelerini parlatıcak ve iyi gelicektir.
Muhabbet kuşu beslenmesi

Muhabbet kuşu beslenmesi sağlığı ve mutluluğu için olmazsa olmazlardandır.Yalnızca tohumlarla beslemek yanlıştır çünkü muhabbet kuşlarının ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermezler. Muhabbet kuşlarının doğadaki besinlerinin bir bölümünü, yeşillikler ,bitki filizleri ile küçük tomurcuklardan oluşmaktadır.

indir (7).jpg

Muhabbet kuşu hangi tohumları yer ve oranı ne olmalı ;

Ak darı
Sarı darı
Kırmızı darı
Siyah darı
Aspur
Yulaf

Süpürge tohumu
Nijer

%40-50 darı (ak darı,sarı darı,kırmızı darı) %30 aspur,%10 yulaf,%5-10 diğer tohumlar.Nijer verilicekse %1-2 gibi karışım yapılabilir.

Kafes ve salmalara bu ihtiyaçlarını karşılamak için muhabbet kuşuna evde verilebilecek yiyecekler ;

indir (5).jpg

-Kıvırcık
-Salata
-Marul
-Ispanak
-Pazı
-Hindi baba
-Kanaryaotu
-Havuç

vb yeşillikler verilebilir.

Çimlendirme olarak ise Muhabbet kuşuna ;

-Yulaf
-Buğday
-Darı filizleri
vb verilebilir.
Ayrıca elma ,muz gibi meyveler verilebilir.

Kuşlarımıza haftada bir vermemiz yeterli olacaktır.Her şeyin fazlası zarardır unutmayalım….

Muhabbet kuşum eş oldu yumurtladı ve yavrularının bakımı nasıl olur ;

images.jpg

Muhabbet kuşumuza eş aldık ve yumurtladılar, muhabbet kuşu üretimi hakkında bir hobici olarak bu aşamları öğrenmeniz gerekmektedir.Muhabbet kuşu 9 aylıktan sonra eşe atabilirsiniz. Dişi muhabbet kuşu bir ya da iki gün aralıklarla 3 ila 10 arasında yumurta bırakabilmektedir. Sonrasında ise genel olarak 18. Gününde yavrular yumurtadan çıkmaktadır. 6 gün sonrasında gözleri açılmaktadırlar. İlk olarak dünyaya geldiklerinde ise tüysüz, çıplak ve kör bir şekilde dünyaya gelirler. Sonrasında ise hızla gelişerek, 12 ay içerisinde genç bir kuş halini alır. Yavru 28 gün sonunda ise bağımsız olarak yaşayabilecek ve kendi başına hareket edebilecek bir kuş olarak dünyaya gelir. 5 ya da 6 hafta ise kanat ve kuyruk tüyleri genel olarak artık gelişir. Artık yuvadan çıkar ve baba kuş yavruya yem kırmayı öğretir.Yavru yem kırmadan ayırmayınız yanından.

Yazar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap