Sultan Papağanı Çiftimin Altından Hangi Mutasyon ve Renkte Yavru gelebilir

Sultan Papağanı Çiftimin Altından Hangi Mutasyon ve Renkte Yavru gelebilir …

Hobicilerin olsun üreticilerin olsun en merak ettiği konu eş bir sultan papağanı çiftim var bunların altından hangi yavru gelir ? Sultan papağanı çiftimin yavruları ne renk çıkar veya sultan papağanı çiftlerimin yavrularımın mutasyonları ne olur.Bu sorular Sultan papağanı sevenlerin aklına gelen bu soruları bu cevaplamak istedim.Sultan papağanlarından yavruyu belirlemek mutasyon çalışmak için genetiğini bilip gerekli çaprazlamaları buna göre yapılmalıdır.

Sultan papağanlarında üç farklı tipte genetik mutasyon vardır. Bunlar Cinsiyete Bağlı, Resesif ve Baskın. Cinsiyete bağlı mutasyonlar İnci, Tarçın, Lutino ve Sarı yüzlüdür. Resesif mutasyonlar Alaca, Whiteface, Nadas, Resesif Gümüş ve Sarı yanaklıdır. Baskın mutasyonlar Baskın Gümüş ve Baskın Pastel Yüz’dür.Sarı yüzlü, Sarı yanaklı, Baskın Gümüş ve Baskın Pastel yüz, bu belgede ele alınmayan yeni mutasyonlardır. Bu mutasyonların ıslahı, papağan genetiği uzmanları tarafından iyice yerleşene kadar yapılmalıdır. Bir kuş mutasyona “bölünebilir” ancak görsel olarak göstermeyebilir. Bu, özelliği genleri üzerinde taşıdığı ve yavrularına geçirebileceği anlamına gelir.

indir (5).jpg
26-290x195.jpg

Seks Bağlantılı (Cinsiyete Bağlı) Sultan Papağanı Mutasyonu Genetiği :

Bir dişinin üretilebilmesi için, erkek ebeveynin mutasyon için en azından bölünmesi gerekir. Bir erkeğin üretilebilmesi için, erkek ebeveynin mutasyon için en azından bölünmesi ve dişi ebeveynin mutasyonu görsel olarak göstermesi gerekir. Dişiler cinsiyete bağlı mutasyonlar için bölünemez, sadece erkekler. Kuşların ebeveynlerinin hangi mutasyonlarını bilmedikçe veya test ıslahı yoksa, bir erkeğin hangi mutasyonların (eğer varsa) bölünebileceğini bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Resesif(çekinik) Sultan Papağanı Mutasyonu Genetiği :

Resesif bir mutasyon gösteren yavruların üretilmesi için her iki ana kuş da en azından mutasyona bölünmelidir. Hem erkekler hem de kadınlar çekinik mutasyona bölünebilir. Ebeveynlerinin hangi mutasyonlar olduğunu bilmedikçe, ebeveynlerin hangi mutasyonların (eğer varsa) bölünebileceğini bilmenin hiçbir yolu yoktur. Pied’e bölünmüş bir kuşun genellikle başın arkasında sarı veya beyaz (beyaz yüz durumunda) işaretlere sahip olması bir istisnadır.

Pearl(İnci) Sultan Papağanı Mutasyonu Genetiği :

Bir erkek incisi sedefini kaybeder ve ilk tüy dökümünden sonra normal renklenmeye geri döner. Dikkatlice bakarsanız, yetişkin erkek incileri genellikle sırtlarında, özellikle kanatların üstünde, benekli veya tozlu bir görünümle ayırt edilebilir. Bazen inciyi kaybetmeyen bir erkek inci bulacaksınız, ancak bu çok nadirdir.

Lutino / Albino Sultan Papağanı Mutasyonu Genetiği :

Lutinos, kellik için doğal bir gene sahiptir (kretin arkasındaki kel alan). bu nedenle, bebeklerin kellik için iki geni miras alacağı ve kel noktalarının ebeveynlerden daha kötü olacağı için, iki lutinoyu birlikte üretmek akıllıca değildir. Bu, albino mutasyonu aslında beyaz yüz ve lutino mutasyonlarının bir kombinasyonu olduğu için iki albinin birlikte üretilmesini içerir.

Pied Sultan Papağanı Mutasyonu Genetiği:

Ağır Alaca ve Hafif Alaca arasındaki tek fark, kuş üzerindeki Sarı miktarıdır. Açık Alaca, bazı Sarı alanlarla çoğunlukla Gri’dir. Ağır Alaca, bazı Gri Alanlarla Çoğunlukla Sarıdır. Ayrıca, grinin tamamen bastırıldığı ve kuşun tamamen sarı olduğu “Şeffaf” Pied’ler de vardır. Clear Pied, siyah gözleri olması dışında çok sarı bir Lutino’ya benzeyecektir. Bir Whiteface Pied’de, tüm Sarı alanlar Beyaz ile değiştirilir.

Sultan Papağanı Eşlemeleri Sonucu Çıkacak Yavru Mutasyon ve Renk Belirleme ;

Sultan Papağanı Genetiğinin Temel Genetik Sonuçları
Normal Erkek x Normal Kadın% 100 Normal Yavrular
Cinsiyete Bağlı Erkek x Cinsiyete Bağlı Kadın% 100 Cinsiyete Bağlı Yavrular
Cinsiyete Bağlı Erkek x Normal KadınMutasyona Bölünmüş% 50 Normal Erkek,% 50 Cinsiyete Bağlı Dişiler.
Cinsiyete Bağlı Kadın x Normal ErkekMutasyona Bölünmüş% 50 Normal Erkekler,% 50 Normal Dişiler.
Resesif x Resesif (Cinsiyet Önemlidir)% 100 Gömme Yavrular
Gömme x Normal% 100 Mutasyon Çolukluğuna Bölünmüş

Not: En güçlü ve en sağlıklı kuşları elde etmek için, elde etmek istediğiniz mutasyonu görsel olarak taşıyan bir kuşu aynı mutasyon için bölünmüş bir eşle eşleştirin.

MutasyonFiziksel Tanımlama
(Normal Renklendirme ile karşılaştırıldığında)

Mutasyon Türü
GRİNormal renklendirme. Erkekler ilk tüy dökümünden sonra sarı bir yüz maskesi geliştirir; dişiler yapmaz.Yok
IŞIKLIBazı sarı alanlar, genellikle boyun ve baş. Ana gövde hala çoğunlukla gri.resesif
İNCİTüy kenarları (genellikle arkadan aşağı) beyaz veya sarı ile işaretlenir. Erkekler ilk tüy dökümünden sonra normal renkli tüylere döner.Seks-Linked
LutinoVücudunda bazı sarı işaretler ile beyaz kuş. Cinsiyete bağlı turuncu yanak yaması. Kırmızı gözler.Seks-Linked
AĞIR PIEDAna gövde çoğunlukla sarıdır. Genellikle arkada ve kanatlarda gri alanlar.resesif
TARÇINKuş üzerindeki tüm gri alanlar kakao-kahverengi ile değiştirildi.Seks-Linked
BEYAZ YÜZKuş üzerindeki tüm sarı ve turuncu alanlar beyaz ile değiştirildi. Erkekler ilk tüy dökümünden sonra beyaz bir yüz maskesi geliştirir; dişiler yapmaz.resesif
ALBİNOKırmızı gözlü saf beyaz kuş. Aslında beyaz yüz ve lutino kombinasyonu.Resesif /
Cinsiyete Bağlı
nadasa bırakılmışKuş üzerindeki tüm gri alanlar kakao-kahverengi ile değiştirildi. Kırmızı gözler.resesif
R.SILVERKuş, kırmızı gözlü gümüşi bir gridir.resesif

Yazar

admin

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap